neljapäev, 25. august 2016

Ohutut kooliteed!
 

Vähem kui nädala pärast saab suvevaheaeg läbi ja taas kõlavad koolikellad. Isana ning suure transpordiettevõtte juhina pean äärmiselt oluliseks, et kooliaasta alguses korrataks lastele üle tarkused, kuidas liikluses õigesti käituda. Esimesse klassi minejatega tuleks juba enne 1. septembrit koolitee mõned korrad läbi jalutada, ohtlikud kohad välja selgitada ning leida võimalused ohte minimeerida. Tähtis on vaadata liiklust lapse silmade kõrguselt, sest vaid nii saab selgeks, kuidas väike koolijüts tänaval toimuvat näeb ja mis võib tal väikese kasvu tõttu märkamata jääda. Kui kooliteel asub mõni ohtlikuna tunduv ülekäik, ent veidi maad kaugemal on turvalisemalt lahendatud ülekäigurada, tuleks eelistada viimast, ning seda isegi siis, kui koolitee veidi pikemaks venib.
Eraldi peaks lastele selgitama, kui ohtlik on tänaval kõndides keskenduda nutitelefoniga mängimisele või miks ei tohi liikluskeerises viibides kõrvaklappidega muusikat kuulata. Vanemate kohus on rääkida, kui oluline on tänaval silmad ja kõrvad lahti hoida, sest laps võib tähelepanu kõrvalejuhtivate tegevuste ohtlikkust mitte mõista. Kindlasti tuleb jütsidele südamele panna, et kooliminekuks tuleb piisavalt aega varuda. Hilinemise hirmus kiirustamine võib tuua tihedas liikluses korvamatuid tagajärgi ja seda ei soovi meist ju keegi.
Kuidas ühistranspordis sõita?
Paljud lapsed kasutavad kooli jõudmiseks ühistransporti. Ka siin tuleks põhitarkused, mis suvega ununenud, üle korrata. Bussi ja trammipeatus pole koht mängimiseks ning seda kahel põhjusel, esiteks ei ole ilus teisi sõidukiootajaid segada, ent mis veelgi olulisem, mängutuhinas võib keegi kogemata sõiduteele sattuda ning siis on kuri karjas. Eriti ohtlik on  peatustes vallatlemine talvise libedusega.
Kui buss peatusesse sõidab, tuleb esmalt lubada soovijatel väljuda ning alles seejärel võib siseneda. Bussi sisenemisel ei tohi ukse vahele seisma jääda. Otstarbekas on liikuda edasi ning leida vaba istekoht, või selle puudumisel seisma jäädes, hoida kindlasti käepidemest kogu sõidu vältel tugevasti kinni. Kui oodata trammi kõnniteel, tuleb selle saabudes veenduda, et autod on peatunud ning alles seejärel minna sisenemiseks ukse juurde. Sama kordub trammist väljudes – uste avanedes peab esmalt tuvastama, kas pärisuunas sõitvad autod on peatunud ning alles siis võib sõiduteele astuda. Teed ei tohi kunagi ületada seisva bussi või trammi eest. Selleks tuleb eranditult kasutada ülekäigurada. Neist reeglitest kinni pidades on ühissõiduki kasutamine meeldiv ning ohutu.
Lisaks ka mõned viisakusreeglid, mida bussis ja trammis järgida, sest ühistranspordis peab kõigil olema mõnus sõita. Kindlasti ei tohi bussis jäätist limpsida või burgerit mugida. Pole ju keegi õnnelik, kui riietele tekivad lohaka kaasreisija süül jäätise või rasvaplekid. Pingid on mõeldud istumiseks, mitte neile poriste saabastega peale ronimiseks. Juttu võiks ühistranspordis ajada normaalsel häälel, sest kisa ja kõrgendatud toon segavad teisi reisijaid. Ka telefonikõnet pidades ei pea tingimata karjuma. Tänapäeva moodsate telefonidega saab rääkida ka tasasel häälel, miks siis oma isiklikke probleeme terve bussitäie rahvaga jagada. Bussi või trammi ei maksa trügida rulluiskudega, sest see on ohtlik, ega jalgratastega, sest need võtavad palju ruumi ja võivad teiste reisijate riideid määrida. Need oleksid vajalikud viisakusreeglid ühistranspordis sõitvatele koolilastele.
Lõpetuseks soovin kõigile TLT ASi teenuseid kasutavatele õpilastele, lastevanematele ja õpetajatele toredat tarkusepäeva ja edukat kooliaasta algust!
 

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar

Märkus: kommentaare saab postitada vaid blogi liige.