neljapäev, 10. november 2016

Lumi tuiskab, bussid ja trammid sõidavad
 

Talv jõudis sellel aastal ootamatult kohale. Alles november, aga nii mõneski paigas on kerkinud juba korralikud hanged ja toimunud esimesed rasketest lumeoludest tingitud liiklusõnnetused. Tallinna tänavad on aga suudetud suhteliselt korras hoida ning ühistransport toiminud tõrgeteta. Selle eest tuleb tunnustada töökaid tänavahooldajaid, aga ka meie bussi- ning trammijuhte, kes on tõeliste proffidena ilmastikuolusid arvestanud ja reisijad ohutult kohale toimetanud. Vähetähtis pole ka tehnilise poole hea töö, sest hästihooldatud bussid-trammid püsivad paremini libedal teel.
Trammid on moes.
Pole saladus, et tallinlased on TLT ASi pakutava teenusega rahul. Avaliku arvamuse uuringu järgi hinnatakse meid viie palli süsteemis hindega 4,13. Aga viimasel ajal on täheldatav veel üks uus ja huvitav tendents. Nimelt on trammid muutunud noorte ja laste hulgas äärmiselt populaarseks. Kas on sellele aidanud kaasa Ivo Parbuse sulest ilmunud lasteraamat „Tramm nimega Moonika“, millele joonistas ilusad pildid kunstnik Karel Korp, või milleski muust, aga üha rohkem lapsi ja noori soovib trammindusega lähemalt tutvust teha. Omalt poolt püüame huvilistele igati vastu tulla.
Meie toredaks koostööpartneriks on saanud heategevusühing „Minu unistuste päev“, mille eesmärgiks on raske haiguse läbi põdenud laste ellu rõõmu tuua. Juba kahel korral on nende hoolealused avaldanud soovi uue CAF trammi juhikabiinis istudes läbi linna sõita. Viimane taoline sõit toimus 5. novembril. Muhe trammijuht Udo Reinaru näitas vaimustunud mudilasele, kuidas uksi avada, peeglitest kõike toimuvat jälgida, ning isegi seda, millist nuppu tuleb trammi liikumapanemiseks vajutada. Ainult pidurdamise jättis ligi nelikümmend aastat trammi juhtinud mees enda hooleks. Nii tehti koos tiir Kadriorgu ja tagasi depoosse. Sõidu lõpul kinnitas oma unistustepäeval trammijuhi ametit proovida igatsenud väikemees surmtõsiselt, et kui suureks kasvab, saab temast kindlasti päris trammijuht. Kuldaväärt mõte, sest häid trammijuhte on Tallinnas vaja nii nüüd, kui ka aastate pärast.
Terve trammitäis nooruslikku rõõmu.
Samal päeval toimus ka teine tähelepanuväärne sündmus. Nimelt leidsid gümnaasiumi õpilastele ja üliõpilastele mõeldud turundusseminari KAMA ehk Kursus Arenevatele Marketingi Agentidele korraldajad, et kõige parem oleks avaliku- ja sotsiaalmeedia teemaline seminar viia läbi kohviktrammis Pauliine. Nii pöördusidki noored oma sooviga meie poole ning atraktiivne seminaripäev saigi teoks. Küllap märkasid laupäeval, 5. novembril, kesklinnas jalutavad inimesed meie auväärset retrotrammi, kus reisijateks tore õpihimuline seltskond. Kindlasti aitas ebatraditsiooniline liikuv klassiruum kuuldut paremini omandada. Kui aga loeng kippus igavaks muutuma, sai aknast välja vaadates muutuvat linnapilti uudistada. Noored leidsid, et trammisõit on turvaline, arendav ja vaheldust pakkuv.
Kindlasti oli trammipäev noorte jaoks uus kogemus, ent nende valik andis märku ka sellest, et just noored on uute arengute mõistmiseks avatumad. Sageli kuuleme kibestunud kriitikutelt, kui halb on ühistransport, eriti Tallinna oma, kuidas sõidukid on ülerahvastatud, neid tuleb kaua oodata ning seal võib näha asotsiaale ja joobnud inimesi. Sõnaga, ühistransport ei kõlba kusagile ning vaatamata ummikutele ja tekitatavale reostusele, peaks eelistama autosõitu. Noorte vastus sellele eluvõõrale halale on selge – ühistranspordi edendamine on ainuke tõsiseltvõetav võimalus linnaelu probleemide lahendamiseks. Leian, et noored on arukamad, kui nii mõnedki linnavolikogu opositsioonisaadikud, kes vanast inertsist tasuta ühistransporti sarjavad ning bussiradade kaotamist nõuavad. Meie lähtume oma plaanide tegemisel sellest, et ühistransport on nooruslik ja moodne ning et tasuta ühistrasnsporti toetab valdav osa linlastest.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar

Märkus: kommentaare saab postitada vaid blogi liige.